8 věcí, které rozhodně nedělat (i pokud nejste „dys“)

Details

 

  1. Posilovat hlavně své slabé stránky.

 Samozřejmě, že potřebujeme pracovat i na věcech, které nám nejdou, ať již souvisí s dyslexií či ne. Rozhodně ne ale do takové míry, že se naše slabé stránky stanou středem naší pozornosti.

Kam se totiž dostanete, když se zaměříte především na ně a zlepšíte se v nich a své silné zanedbáte? K průměru – a to vůbec jestli!

 Pokud ale chcete víc, 80 % času věnujte tomu být nejlepší ve svých silných stránkách a jen 20 % věnujte slabým. Je pravděpodobnější, že Vám pro opravdu silné stránky budou „odpuštěny“ ty slabé, než že budete skutečně potřební pro průměrné schopnosti. Zní to dobře, hm? Ale pozor! Není to vůbec snadná cesta, zvláště na jejím začátku máme tendenci se porovnávat s ostatními a chceme se jim vyrovnat právě v těch věcech, které nám nejdou. Držíme Vám proto palce!

  1. Brát sebe a své chyby příliš vážně. 

Ne, to opravdu nedělejte… Kdo si nedovolí chybovat, nikdy neudělá něco opravdu skvělého či inovativního. Jak na to? Zasmějte se vlastním „nedostatkům“ společně s naší kampaní: Kampaň DYS-SVĚT. 

  1. Mít pocit, že něco nemůžete (třeba kvůli dyslexii).

Ano, na těchto pocitech byla mnohdy založená škola, ale už nejste ve škole…

  1. Následovat ostatní a neposlouchat sebe. 

Sami dobře víte, co je pro vás nejlepší, tak proč se podle toho tak málo chováme? Vůbec to nemusí znamenat, že budete například více sobečtí, naopak, když budete schopni respektovat svá přání, můžete lépe respektovat i životy a přání jiných. Navíc následovat cizí plány může znamenat nejen ztrátu vlastních cílů, ale i velkou frustraci z věnování se činností, které Vám nejdou, a opomíjení těch, které jdou.

 My v Institutu jsme si oblíbili tento citát: Ten, kdo jde s davem, nedělá nic jiného, než že jej následuje.“  Třeba osloví i Vás…

stop

  1. Porovnávat se s každým (a ve všem) místo sebehodnocení v rámci vlastního plánu.

 Jestli chcete být stále nešťastní, tak směle do toho.

  1. Zůstávat tam, kde si Vás neváží a kde se nemůžete rozvíjet.

Ano, měli bychom se mít rádi takoví, jací jsme, ale to, aby si nás někdo vážil ať již v práci či ve vztahu, většinou vyžaduje i dost práce sám na sobě. Pokud ji ale děláte a máte pocit, že Vaše okolí to nereflektuje, je na čase se zamyslet, zda v tom opravdu chcete setrvávat a pokud ano, jak dlouho a za jakým účelem. My se přikláníme ke spisovateli Spenceru Johansonovi, který říká: „Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.“

  1. Nebýt kreativní v činnostech, které nám nejdou. 

Když nám něco jde, hned nás napadne, jako to zlepšit, co udělat jinak a podobně. Ale když se do něčeho nutíme, máme tendenci přistupovat k věcem přesně opačně, což to celé ještě zhoršuje.

Základ je vnitřně si dovolit mít v některých činnostech a procesu učení pomalejší vývoj a nevyčítat si to. Pokud k činnosti přistoupíte bez výčitek a předchozího zatížení typu „to mi nejde“ a dovolíte si „své tempo“, budete schopni být i v těchto věcech kreativnější.

Bude Vás bavit objevovat různorodé techniky, které vyhovují právě Vám. Například se učíte něco, co Vám nejde. Zamyslete se, zda to třeba nejde nějak zakreslit, nejde to zafixovat třeba s nějakým pohybem, zábavně si to namluvit a pak poslouchat či cokoli jiného, co Vás napadne. Už jste na něco takového přišli? Podělte se s námi. Pro ty, kdo potřebují ještě trochu inspirace, připravujeme článek o technikách kreativity a organizace. Zapište se pod článkem k odběru novinek a přijde Vám do emailu.

  1. Brát si hodnocení hodně osobně (a nechat si ho vždy líbit).

Rozhodně si nemusíte nechat všechnu kritiku líbit, zvláště pak tu přehnanou. Není třeba se vůči ostatním cítit méněcenně a myslet si, že musíte přijmout každé hodnocení.

Pamatujte ale, že druhé nezměníte a můžete měnit jen sebe. Takže pokud se sami snažíte a druzí Vám dají nepatřičné hodnocení najevo, je většinou lepší nebrat jej příliš osobně. Někdy je dobré za ně i v klidu poděkovat a vnitřně jej nechat plavat. Není třeba se vždy obhajovat nebo dostávat do sporu, sami dobře víte, že kdo nechce pochopit, nepochopí.

Pokud Vás někdo takto naštve a nevíte, jak se uklidnit, usmát a nechat to plavat, máme pro Vás extra tip. Koukněte na naši kampaň: DYS-SVĚT a doplňte si symbolické „dys“ k libovolné vlastnosti Vašeho kritika. Nevěříme, že by to nepomohlo se nad problémem trochu povznést.

 

Similar Articles to read

Commets