Jak otestovat dyslexii u předškolního dítěte a zároveň mu i pomoci?

Chodí nám řada dotazů na testy dyslexie v předškolním věku. Většinou odpovídáme, že každé dítě je individuální a na dálku je to velmi těžké hodnotit, a ani doporučit konkrétní poradenské centrum není jednoduché. Navíc je třeba se rozvoji dítěte v nižším věku pečlivě věnovat v každém případě, tedy ať již je dyslektik, či ne. 

Dnes Vám ale ukážeme, jak je možné dítě otestovat a navíc ho rozvíjet i z domu. Výtvarnice Alena Kupčíková vytvořila multimediální interaktivní Testy a Slabikář pro děti od 4 let, které mohou pomoci lépe odhadnout (tedy ne na 100% určit), zda by dítě mohlo být dyslektik, dysgrafik či trpět poruchou soustředění. Co se nám za Moje Dyslexie na těchto testech zvlášť líbí, je, že nepůsobí jako běžné testy, takže nevyvolají v dětech žádný stres a naopak je vnímají jako hru. Navíc jsou navrženy tak, aby dítě dále rozvíjely.

Na stejných principech byl vytvořen i interaktivní slabikář, jak se můžete dočíst na jemu věnovaném webu Dys.cz: „Využívá faktu, že dítě po narození vidí první tvar a nezná jeho název. Zde pak, přirozeně svému vnímaní, přechází z tvaru hraček na písmenka. Děti, jež by měly v budoucnu problém se psaním a čtením, využívají převážně pravou část hemisféry mozku. Ta zpracovává obraz a právě dítě v předškolním věku, které by mohlo být dítětem s rizikem dyslexie či dysgrafie, může tuto funkci pravé hemisféry využít k lepšímu chápání písmen. Dítěti, které by teoreticky nemělo mít v budoucnu žádné problémy se psaním a čtením, tento projekt neublíží, ale naopak mu pomůže pravou hemisféru procvičit a naučí ho svět vnímat pestřeji.“

slabikar_pismenko_U

Dalším pozitivem těchto dvou programů je i skvělé výtvarné zpracování a intuitivní ovládání.  Oba je můžete zakoupit (nebo zdarma stáhnout demo verzi) na stránkách Dys.cz. Používají je i různá vzdělávací zařízení, např.: všechny mateřské školky v Praze 1, PPP – pedagogicko-psychologické poradny v Praze 11 a 12, v Třebíči, Jihlavě a v dalších městech. Takže stahujte a pusťte se do toho. Držíme Vám palce a dejte vědět, jak jste spokojeni.

testy_rozlisovani_tvaru_pozadi_2

Similar Articles to read

Commets

Comments