Jak připravit děti na dobu o které nevíme, jak bude vypadat?

Tato přednáška Sira Robinsona se stala hitem na internetu, a to právoplatně. Nejenže je Sir Robinson neuvěřitelně vtipný, ale dokáže i citlivě a jasně popsat, jak bychom měli o lidské inteligenci a kreativitě uvažovat.

Video je přístupné i s českými titulky, pokud jste je tedy ještě neviděli, není důvod si je teď neposlechnout. Pokud ale stále váháte, alespoň Vám představíme několik jeho tezí:

  • Ve školách i jinde se snažíme naše děti připravit na dobu, ve které ještě ani nevíme, co bude potřeba umět. Můžeme říct, že to děláme správně?
  • Děti, které dnes nastupují do školy, budou v důchodu až na konci století, a nikdo neví, jaké schopnosti a znalosti budou rozhodující. Proto je ke kreativitě dobré přistupovat se stejnou důležitostí jako k samotné gramotnosti, jelikož ta je základem schopnosti inovovat a reagovat na změny.
  • Je potřeba v procesu učení i jinde nestigmatizovat chybu. Naopak se naučit nebát se chybovat, jelikož ten, kdo se bojí chybovat, nikdy nepřijde s ničím originálním.
  • Náš vzdělávací systém vychází z podmínek a potřeb 19. století a zaměřováním se jen na určité spektrum schopností už nereflektuje požadavky na systém současný a budoucí.

 A co si myslíte Vy? Souhlasíte, nebo ne?

 

Similar Articles to read

Commets